zdjęcie Autora

31 października 2008

od redakcji

O czym jest Taraka? - i inne podstawowe informacje
Podstawowe informacje o witrynie

Kategoria: Projekt Taraka
Tematy/tagi: Taraka

patrz dalej: Wydawca || Kilka informacji || Co dalej czytać, gdzie zaglądać Astrologia, Szamanizm, Słowianie W Tarace

Uwaga! Ta strona przedstawia stan z 2008 roku. Od tego czasu WIELE się zmieniło. Poniższe informacje są w dużym stopniu historyczne. (WJ., grudzień 2017)
Od 1 sierpnia 2020 Taraka nie jest rozwijana. Nowe teksty nie są publikowane. Komentowanie jest wyłączone. (WJ., 1.08.21)

patrz dalej: Wydawca   ||   Kilka informacji   ||   Co dalej czytać, gdzie zaglądać


Astrologia, Szamanizm, Słowianie

W Tarace piszemy o astrologii, tarocie, enneagramie, heksagramach Księgi Przemian... - ale traktujemy te dziedziny jako szczególne przypadki czegoś szerszego: symboli i systemów symboli. Co nas naprawdę interesuje, to symboliczne widzenie świata.

Nie znaczy to, że wierzymy w astrologię lub w karty tarota. Autorzy Taraki nie muszą w nic wierzyć! Ważne jest co innego - to że badamy symbole astrologii, tarota, enneagramu itd. i przyglądamy się światu za pomocą tych symboli.

W Tarace piszemy o szamanizmie. Interesuje nas zarówno szamanizm tradycyjny, dawny, przede wszystkim ten z Syberii, jak i podobne zjawiska znane z innych pierwotnych kultur. Ale także interesują nas nowe próby stosowania szamańskich sposobów w świecie współczesnej miejskiej cywilizacji. Próby zwykle nazywane neo-szamanizmem.

Interesuje nas rozwój duchowy i konkretna praktyka w tym kierunku. Omawiamy metody pracy z umysłem stosowane na warsztatach, a zwłaszcza te metody, w których na umysł działa się poprzez ciało, poprzez bardzo podstawowe doświadczenia ciała. Metody te nazywane są Twardą Ścieżką. "Twardość" znaczy tu, że odwołujemy się do twardych, namacalnych faktów, jakich dostarcza praca z ciałem; "twardość" znaczy także, że staramy się unikać złudzeń i samooszukiwania.

Nie jesteśmy czyimiś uczniami ani nie należymy do jakiegoś "izmu". Autorzy Taraki mogą mieć różnych mistrzów lub nie mieć żadnego. Bliska jest nam idea Samowolnego Rozwoju Duchowego, w którym każdy praktyk bierze na siebie całą odpowiedzialność za swoją drogę, nie uczepiając się żadnego guru. Oznacza to zarazem, ze pozwalamy sobie brać inspiracje z wielu różnych źródeł.

Kolejnym nurtem Taraki jest szukanie własnych, rodzimych źródeł, dlatego trzecim z haseł są: Słowianie. Szukamy wiedzy o naszych przodkach i staramy się dzielić tą wiedzą, zwłaszcza gdy może być ona wskazówką w duchowym rozwoju. Przywrócenie naszych przodczych kości (jak pisał Frank Henderson McEowen) jest dla nas ważne. Dlatego sympatyzujemy z ruchem rodzimowierczym lub neo-pogańskim, chociaż - jako egregor Taraka - nie należymy ani nie popieramy żadnego poszczególnego wyznania.

Interesują nas prócz Słowian także inne ludy, które zamieszkiwały i zamieszkują naszą ziemię i sąsiednie, wśród nich Wandalowie i Goci, Prusowie i Jaćwingowie, Sarmaci, Awarowie, Pieczyngowie, Wikingowie i inni, także dawniejsi od wymienionych.


Wydawca

Taraka - obecnie w domenie www.taraka.pl - istnieje od kwietnia 1997 roku. Wydawcą jest Wojciech Jóźwiak.


Kilka informacji

Statystyka, z 21.X.08: Taraka zawiera 13 578 000 bajtów kodu HTML, czyli około 12 220 000 znaków-liter do czytania. To w 963 plikach - stronach - dokumentach HTML. Licząc 1600 znaków na stronie średniej książki wychodzi 7 638 stron druku, czyli ok. 25 średnich książek po 300 stron każda. Pół metra bieżącego półki.

Autorzy i czytelnicy Taraki okresowo spotykają się na żywo. Były dotąd 4 nasze zjazdy: w 2004 r. w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego, 2005 w Grzymku koło Grodziska Maz., wiosną 2006 w Ryni nad Narwią i jesienią 2008 koło Mińska Mazowieckiego.

Zarówno wydawca, Wojciech Jóźwiak, jak i kilkoro innych autorów Taraki prowadzą własne warsztaty. Kiedy i o czym - ogłaszane jest w naszej witrynie. O warsztatach Twardej Ścieżki dowiesz się w artykule-słowniku Twarda Ścieżka i jej warsztaty.


Co dalej czytać, gdzie zaglądać:

  • Nowości - zarazem strona główna, home. Tu jest spis najnowszych artykułów, mniej więcej z ostatniego miesiąca. Jest tam także lista nowych ogłoszeń, zarówno zamieszczonych w Tarace, jak i odsyłanych linkami do innych witryn.
  • Wydawca - więcej o nim. Zob. także: blog Wojciecha Jóźwiaka - poza domeną Taraki, ale tematyka ta sama.
  • RSS  - gdy tu klikniesz, twoja przeglądarka "zassie" nasz spis treści jako dynamiczną zakładkę - bardzo wygodny i nowoczesny podgląd nowości, polecamy.
  • RSS-ogłoszenia  - podobna dynamiczna zakładka dla ogłoszeń.

Warto też zajrzeć na strony:


Wojciech Jóźwiak
31 października 08, 27 lipca 09, 4 grudnia 17, 1 sierpnia 2020



Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)