zdjęcie Autora

07 września 2012

Piotr Jaczewski

Serial: Okiem Hipnotyzera
Duchowe obiecanki cacanki na pokuszenie

Kategoria: Techniki rozwoju

◀ Gadające Idee - Anonimowe i Nieanonimowe Duchy ◀ ► Nieograniczona magiczna moc wyobraźni ►

Wymyślając  Kalkizm, nie wiedziałem, że tak dobrze trafiłem:
KALKIZM i MULTIKALKIZM zamieszczanie od kilku do kilkunastu fotek z tym samym lub prawie tym samym, lekko głupawym, wyrazem twarzy.
Tak to bywa, że ten kalkizm, gdy duch jest zbyt zaborczy przykleja takową gembę (i/lub) zostawia rozmówców z tym samym, lub prawie tym samym, lekko głupawym wyrazem twarzy :)
Wróćmy do "duchów" -tych figur retorycznych, memów zawartych w różnego rodzaju komunikatach. Duchów - już bez cudzysłowów, ale też bez fantazji o zmarłych i demonicznych potworów z drugiej strony. Właśnie fantazja, wyobraźnia z którą jesteśmy zaprzyjaźnieni pozwala zresztą na ich wręcz automatyczne rozpoznawanie i pozbawianie anonimowości. Trzymając się tej wrażliwości własnego wnętrza można zauważyć te postaci. To się wręcz rzuca gdy robią się ekstremalne:
- "Ha ha, jestem wszechmocny i wszechwiedzący, mam magiczną moc nad światem"
-"Ja się dla ciebie tak poświęcam, musisz iść za mną, do lepszego świata"
-"przyznaj mi rację będzie ci dobrze, będziesz uzdrowiony i bogaty i szczęśliwy"
-"tylko ze mną można być zbawionym, oświeconym, wolnym i bezproblemowm"
Tego jest pełno! W codziennej komunikacji, w marketingu, w polityce ...i jakoś z takimi  komunikatami: Duchami mówiącymi obiecanki cacanki  na pokuszenie..
(Swoją drogą: odnosząc się do tej kategorii duchów, sugeruję jednocześnie, że duchy obdarzone mocą nie muszą się przechwalać lub(i), że takowe figury należy sprawdzać)
Teraz pozostaje odpowiedzieć na oczywiste pytania: Czemu nie mówić i nie myśleć w kategoriach perswazji i manipulacji? Czemu nie mówić i nie myśleć w kategoriach grania na emocjach i szantażu emocjonalnego? A podsuwam jakieś bajkowe duchy(nie mówiąc o bogach i boginiach).
Odpowiedź jest prosta.
Te  kategorie odczłowieczają ludzi, odczłowieczają nas samych. Budują "złą rzeczywistość",czarno-biały świat psychopatów w którym manipulujesz albo jesteś manipulowany, szantażujesz albo jesteś szantażowany  oraz fantazyland (Ja wzniosłem się ponad to i buduję zdrowe relacje, poza moim fantazylandem wszyscy szantażują i manipulują. O ja perła doskonałości i równości w morzu mroku bezmyślności i psychopatów).
Kategoria,  metafora duchy pozwala uczłowieczać świat i myśleć w kategoriach zachowań i ich skutków. Zachować zdrowy rozsądek na równi ze stycznością ze światem wyobraźni i tym, wszystkim co czyni nas pełnymi ludźmi.
To  stara mądrość: Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać jak i one..lepiej żyć w świecie ludzi :)

◀ Gadające Idee - Anonimowe i Nieanonimowe Duchy ◀ ► Nieograniczona magiczna moc wyobraźni ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)