23 października 2012
Wojciech Jóźwiak
Serial: Kolej warszawsko-wiedeńska
Międzymorze po Kongresie Wiedeńskim
◀ Brakująca mapa, czyli warto by się policzyć, skąd my ◀ ► Polak Rusin dwaj... bracia? ►
Międzymorze ABC czyli między Adriatykiem, Bałtykiem i Czarnym Morzem można definiować poprzez fizjografię, czyli góry, rzeki, klimat i zlewiska mórz. Ale nie byłoby zjawiska Międzymorze, gdyby nie historia: taka a nie inna.
Historycznie zaś najprościej jest zdefiniować Międzymorze jako obszar tych państw Europy, obecnie niepodległych, które w okresie Pierwszej Nowoczesności, czyli między Kongresem Wiedeńskim, rok 1815, a I Wojną Św. 1914, znajdowały się pod panowaniem któregoś z ościennych mocarstw: Rosji, Turcji, Prus/Niemiec lub Austrii.
To przedstawia poniższa mapa, wzięta z bardzo pożytecznej strony www.hist.cam.ac.uk/computer-office/it-facilities-for-academic-staff/teaching-aids/maps, obrazek „Europe after the Congress Of Vienna” - na której obrysowałem grubą purpurową kreską dzisiejsze kraje Międzymorza.
Przy zastosowaniu powyższej reguły, pod Międzymorze podpadnie także Finlandia! Oraz Cypr – jeśli umówimy się, że w Europie.
Grecja uwalniała się spod Turcji (co trwało) od 1830, Serbia już od 1816, Bułgaria od 1878, podobnie Rumunia. Co nie zmienia głównego sensu, że wcześniej i długo pozostawały w kolonialnej zależności od państwa Osmanów. Tym co wyróżnia Międzymorze w przyjętym sensie, to właśnie pozostawanie w zależności, w jakimś stopniu kolonialnej.
Wydarzeniem, które ostatecznie uformowało Międzymorze, było podporządkowanie tych krajów rządom komunistów i ich socjotechnice. „Czerwony potop” ominął Finlandię i Grecję.
◀ Brakująca mapa, czyli warto by się policzyć, skąd my ◀ ► Polak Rusin dwaj... bracia? ►
Komentarze
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.