10 lutego 2018
Terravis Wiktor Rumocki
Zapalnik antropocenu
Czyli: Azot! Więcej azotu!
Co w ogóle umożliwiło zaistnienie Antropocenu?
Znaczenia pewnych wynalazków na co dzień nie doceniamy, lub nawet ich nie zauważamy, choć mogą być fundamentalne dla prób zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.
Panie i Panowie – oto Proces Habera.
Wynalazek ten umożliwił dwie rzeczy:
1. Gwałtowny wzrost populacji świata w XX w.
2. Ułatwił masowe zabijanie się ludzi i zaistnienie wojen o skali przemysłowej wszakże związki azotu to niezbędny składnik materiałów wybuchowych.
Przed wynalezieniem procesu Habera produkcja nawozów sztucznych była bardzo kosztowna – gdyby nie to odkrycie ich wytwarzanie ograniczyło by się zapewne do własnych potrzeb najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państw, a liczba ludności w tak zwanym Trzecim Świecie nigdy nie osiągnęła by dzisiejszego poziomu. Również wojny nie mogły by przybrać aż tak masowego przemysłowego charakteru i nie mogły by trwać zbyt długo – po prostu koszt bomb i pocisków artyleryjskich byłby zbyt wysoki.
Najważniejszego odkrycia w zakresie procesu Habera dokonał Niemiec serbołużyckiego pochodzenia Alwin Mittasch – odkrył bowiem, że jako katalizatora reakcji zamiast drogiego i trudno dostępnego osmu można użyć z powodzeniem odpowiednio spreparowanego żelaza i się zaczęło... Wielkie Nawożenie i Wielkie Żarcie, i Wielkie Płodzenie, i Wielkie Zabijanie.
Oczywiście wspomnieć trzeba o jeszcze jednym: w końcowej wyliczance pomiędzy Wielkim Nawożeniem a Wielkim Żarciem powinny być jeszcze Wielkie Hodowle – te wszystkie przemysłowe megakurniki z kilkunastoma tysiącami brojlerów, magachlewy na tysiące wieprzy i megaobory na podobne ilości bydła, które bez pasz pozyskanych dzięki procesowi Habera po prostu nie mogłyby istnieć.
Komentarze
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
Warto też wiedzieć, że obecnie około 60% - 70% azotu występującego w globalnej przyrodzie w postaci biologicznie czynnej, czyli innego niż atmosferyczny N2, pochodzi z przemysłowej syntezy. Jest to większe antropogeniczne przekształcenie Ziemi niż emisja CO2 lub zakwaszenie oceanów.
![[foto]](/author_photo/kapalka.jpg)
![[foto]](/author_photo/oedipus_sphinx.jpg)
Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.