15 maja 2010
Wojciech Jóźwiak
Serial: Drogi Enneagramu
Co będziemy robić?
◀ Plany: wariant chłodny i gorący ◀ ► Propozycje Krzysztofa Wirpszy ►
Polecam mój tekst w Tarace - "Kwerenda po polskich stronach enneagramowych".
Zachęcam do podobnych poszukiwań - może jednak w Internecie są ciekawe strony o enneagramie? Na dalszych pozycjach wyszukiwarek?
Wracam do pytania, co będziemy robić na zjeździe w Jaworzniku i jaki będzie program. W tej chwili właściwie mamy pełną swobodę wymyślania tematów.
Ja sam mogę opowiedzieć na tematy:
- (1) Wyprowadzenie enneagramu. Skąd się bierze taka struktura? 3 podstawowe negatywne emocje. 3 główne zwierzęce instynkty. 3 wymiary przestrzeni. 3 "dermy" zarodkowe. Itd. - stąd do enneagramu.
- (2) Enneagram i astrologia. Podstawowe sprzeczności między obu systemami.
- (3) Enneagram a atutowe karty tarota. Enneagram daje nowy punkt widzenia na tarot.
Prócz tego jeśli Ktoś z Was szuka tematu dla siebie, to podpowiadam:
- (A) Drobniejsze podziały enneagramu, czyli skrzydła (np. 4 w 5, 9 w 8 itd.), przejścia w stresie i w komforcie, warianty typów (np. Szóstka "fobijna" i "kontrfobijna".)
- (B) Historia (powstanie, geneza) enneagramu. Dwa "założycielskie blefy" - legendarne podróże Gurdżijewa i Oscara Isacho. Warsztaty w Arice.
- (C) Enneagram a numerologia - porównanie
- (D) Jak działają testy enneagramowe?
Prócz tego z pewnością interesujące będą wszelkie relacje o tym, jak ktoś pracuje z enneagramem, i relacje o tym, jak wygląda enneagramowa praktyka i badania tam, gdzie "enneagramologia" jest rozwinięta.
Oczywiście, kto z Was ma swoje pomysły, niech je zgłasza. Zarówno takie, które sam może poprowadzić na Zjeździe, jak i takie, które zgłasza jako propozycję dla innych - że danym tematem jest zainteresowany.
◀ Plany: wariant chłodny i gorący ◀ ► Propozycje Krzysztofa Wirpszy ►
Komentarze
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
1. Dotychczas brałam udział w zjazdach, sympozjach itp gdzie selekcjonuje referaty pod kątem poziomu jaki reprezentują, a nie pod kątem tego czy referent zamierza coś popierać czy krytykować (np. czy pochwala fenomenologię czy nie)
2. jako były filozof jestem przyzwyczajona do konferencji na których rzuca się temat w stylu otwartym a nie twierdzącym. Dajmy na to: "Czy fenomenologia to szansa na poznanie świadomości?" a nie "Fenomenologia - najlepszy sposób na poznanie świadomości". Dlatego zraziłam się czytając w zapowiedzi zjazdu, że "enneagram to najlepsza typologia osobowości"
3. IMHO zjazd, zlot, czy jakakolwiek impreza, gdzie wszyscy są "na tak" są po prostu nudne. W każdym sejmiku potrzebna jest opozycja albo chociaż jakiś trickster - złośliwiec.
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.