zdjęcie Autora

15 listopada 2014

Wojciech Jóźwiak

Serial: Auto-promo Taraki 3
Coś się dzieje w Międzymorzu
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

◀ Dlaczego ta religia? ◀ ► Jak się zmienić? Jak być innym? ►

Kiedyś w którejś dyskusji zadałem pytanie: A co by było, gdyby idea jakiegoś zjednoczenia Międzymorza wyszła nie z Polski, ale z innego kraju, np. z Ukrainy? Jakby się do tego odnieśli Polacy? Czy włączyliby się do Międzymorza, gdyby to się miało odbyć pod przewodem Ukrainy? (Bo chyba tylko te dwa kraje się nadają, by stanąć na czele zjednoczenia. Chociaż, kto wie, może nie tylko one.) Odzew przyszedł szybko. Za pośrednictwem Romana Zaleskiego, blogera Salonu24, natrafiłem na teksty i osobę Swiatosława Wyszynśkiego (Святослав Вишинський), mieszkającego w Czerniowcach na Bukowinie, który właśnie taką wizję proponuje i prognozuje dla Ukrainy: żeby jego kraj, odrzucany przez Zachód (Unię Europejską) i sam odrzucający Wschód (unie, jest ich kilka, montowane przez Rosję i będące jej imperialnymi narzędziami), sam zbudował swoją geopolityczną otoczkę na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu, czyli gdzie? – na Międzymorzu. W ten sposób Ukraina weszłaby na geopolityczną drogę Starej Rusi Kijowsko-Nowogrodzkiej, Wielkiego Xstwa Litewskiego i I Rzeczypospolitej, stając się kontynuantą i dziedzicem tamtych. Za tym idzie wołanie do nas Polaków: Pomożecie?

Z wizjami (geo)politologów należy ostrożnie (Careful With That Axe, Eugene), ponieważ dobra ich wizja jest samosprawdzalna, jak u Mackindera, który wywróżył podział świata na wewnątrz-euro-azjatycki Heartland i oceaniczny Insular Crescent, który jeszcze za jego życia zmaterializował się w postaci obozów Moskiewskiego i Waszyngtońskiego mocujących się na Zimną Wojnę. Więc nie kłopotałbym się tym, że Wyszynśkyj nie ma za sobą mas i dywizji, bo a nuż właśnie on pierwszy odczytał to, co jeszcze w tych masach śpi nieświadome, i za rok-dziesięć Ukraina żyć będzie wizją federacji od fiordów do Kaukazu?

O Wyszynśkym i jego projektach napisałem, obficie cytując, tu:. Swiatosław Wyszynśkyj i jego ukraińska wizja Międzymorza i tu: --- wizja Międzymorza, ciąg dalszy, po czym sam Autor dał się namówić na zamieszczenie w Tarace jego pracy, która tu:
Sieciowe imperium Nowa Ruś.

A teraz z trochę innej, chociaż nie tak bardzo innej szuflady: pisałem (nie chce mi się szukać, gdzie) że na moje wyczucie kolebką (urhajmatem), czyli terenem z którego zaczęła się ekspansja, IndoEuropejczyków, była nie stepowa Rosja, jak chciała Maria Gimbutas, ani Anatolia nad górnym Eufratem, jak wydawało się Iwanowowi i Gamkrelidzemu, a za nimi Renfrewowi – tylko Bałkany i dorzecze Dunaju. I masz! Dzisiaj znalazłem witrynę www.dacia.org, zajmującą się dawną starożytną i prehistoryczną Dacją, dzisiejszymi ziemiami Rumunii. A w niej artykuł Indo-European Origins In Southeast Europe by Dienekes Pontikos, mówiący dokładnie to, co mi chodziło po wyobraźni, tylko lepiej dokumentując.

Czy Ktoś z Czytelników, Autorów lub Doradców Taraki zechciałby ten (krótki) tekst przetłumaczyć? (Bo wiem, że chociaż wszyscy znamy angielski, to często nam się nie chce czytać w cudzym języku.) Przy okazji: w tekście nie ma obrazków, chociaż są podpisy, ale napisałem o tym do administratora i mam nadzieję, że się pokażą.

Ukraina... Rumunia... Coś się dzieje w tym Międzymorzu. Chodzę też teraz po stronach o harmonikach sferycznych (taka dość wyższa matematyka), bo mam pewne pomysły na zmodernizowanie horoskopów. Autorzy z którymi się kontaktowałem działają w Stanach, ale jeden jest Rosjaninem z Tiumenia, Syberia, drugi Litwinem. – Międzymorze...! Bo jak przyjdzie co do czego, to Syberię przyjmiemy do Międzymorza. Bo dlaczego nie? Przecież to ojczyzna szamanizmu.

◀ Dlaczego ta religia? ◀ ► Jak się zmienić? Jak być innym? ►


Komentarze

1. ObrazkiNN#7858 • 2014-11-15

Artykuł z obrazkami jest dostępny tutaj:
http://dienekes.awardspace.com/articles/ieorigins/
[foto]
2. Całkiem tak, jak to sobie wyobrażałem!Wojciech Jóźwiak • 2014-11-15

Dzięki, Maszyno Trurla, za adres artykułu z obrazkami.
Wygląda na nich całkiem tak, jak to sobie prywatnie wyobrażałem.
No może z tą różnicą, że Indo-Irańczyków bym nie wysyłał aż tak daleko na północ po północnej granicy Stepu, ponieważ jest prawdopodobne, że swoją wędrowniczą mobilność zawdzięczali temu, że przeszli na nomadyzm i uniezależnili od uprawy ziemi, wobec czego przenieśli się na step, a skoro tak, to mogli się rozprzestrzenić po całej strefie stepu i nie musieli go omijać, jak sugeruje rysunek Diakonowa.
[foto]
3. prezydent UkrainyBogdan Zawadzki • 2014-11-16


Petro Poroszenko ma się spotkać z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej ...niby tylko przy okazji 25 rocznicy "Aksamitnej Rewolucji" , ale czy w polityce taki fakt może nie mieć głębszego znaczenia?
4. Dorzecze DunajuNN#7858 • 2014-11-17

Trafiłem na jeszcze jeden artykuł lokalizujący lud PIE w dorzeczu Dunaju.
http://isabelle.wanclik.free.fr/6000langues.htm
5. Chyba naprawdę coś się w MiędzymorzuNN#7858 • 2014-11-18

Polska, Białoruś i Ukraina zamierzają ożywić drogę rzeczną łączącą Morze Czarne z Morzem Bałtyckim.
http://belarusdigest.com/story/poland-belarus-and-ukraine-revive-baltic-black-sea-water-route-20161
[foto]
6. Szlak żeglugowy Wisła-Bug-Prypeć-DnieprWojciech Jóźwiak • 2014-11-18

Hmmm... Bug tego nie wytrzyma, a szkoda byłoby rzeki. Proponuję (tylko komu?) zbudować kanał od Brześcia do Wisły wzdłuż Krzny i dolnego Wieprza.

7. KanałNN#7858 • 2014-11-18

Ukraiński portal Centrum Strategii Transportowych pisze tutaj tak:

Как рассказал Андрей Рекеш, сложность разработки ТЭО заключается также в том, что часть водного пути на польской территории входит в состав природоохранных зон Natura 2000. На данных территориях вести любые строительные работы запрещено законодательством. Поэтому, вероятнее всего, на участке от Бреста до Варшавы будет рассматриваться строительство нового канала.

Jak powiedział Andrzej Rekiesz, złożoność tworzenia Studium wykonalności polega również na tym, że część szlaku wodnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest częścią ochrony obszarów Natura 2000. Na tych terenach prowadzenie wszelkich prac budowlanych jest ograniczone przez prawo. Dlatego, najprawdopodobniej, na odcinku od Brześcia do Warszawy będzie się przewidywać budowa nowego kanału.
[foto]
8. A na razie: Polska - Ukraina, czyli jak cnotę stracić i rubelka nie zarobićWojciech Jóźwiak • 2014-11-25

Ciekawy artykuł jest tutaj:

Witold Jurasz: Polska - Ukraina, czyli jak cnotę stracić i rubelka nie zarobić

25.11.2014

http://rebelya.pl/post/7413/witold-jurasz-polska-ukraina-czyli-jak-cnote-st

Opinie tego autora trzeba starannie brać pod uwagę, zważając na jego doświadczenia.


9. koszmarJerzy Pomianowski • 2014-11-25

Makabryczna perspektywa. Polska ma zostać żyrantem i płatnikiem porozumienia Niemcy - Rosja.
No ale dobre synekury brukselskie dla naszych polityków nadal warte są każdej ceny.


[foto]
10. to nie bedzie takie prosteBogdan Zawadzki • 2014-11-26

...

Niemcy za dużo (podobnie jak Francja przed I wojną światową) zainwestowały w Rosji i boją się (i słusznie), że to stracą, ...dla tej kasy zrobią wszystko

tylko, że jeszcze nie wiedzą, że tych pieniędzy (jak wspomniana Francja) już nie odzyskają,...

...a nasi "politycy" mogą se żyrować co tylko chcą (już raz minister Sikorski żyrował porozumienie w Kijowie, które nie przetrwało nawet 48 godzin ...)  


P.S.

Unia pod przewodem Niemiec żeby przeżyć powinna rozszerzać się na Wschód (system musi kogoś eksploatować...a możliwości tego stanu rzeczy w Polsce czy na Litwie już się wyczerpują....), Rosja oczywiście nie jest tym zainteresowana,...pytanie brzmi: czy oprócz Niemiec (Francja to sojuszniczka Rosji) ktoś jest tym zainteresowany ... Chiny? (nie wiem), Wielka Brytania która w rezerwie ma swoją "Wspólnotę" ?  (podejrzewam, że nie), USA (szczerze wątpię) ... Nie pytam co na to Ukraińcy ....a od nich powinienem zacząć

Patrzmy śmiało w przyszłość i nie bójmy się wyzwań ... bo zadawalając się tym co mamy stracimy wszystko (tak właśnie myślą "nasi" politycy zadawalający się synekurami w Brukseli, ale oni już wszystko stracili tylko jeszcze o tym nie wiedzą ...)

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)