zdjęcie Autora

31 maja 2013

Wojciech Jóźwiak

Serial: Kolej warszawsko-wiedeńska
Eksterior dostarczę
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Historia i współczesność
Tematy/tagi: Chinygeopolitykahistoriapolityka

◀ Pęknięcia Europy ◀ ► Po co są małe narody? ►

Dostawy eksterioru bywały różne, często gwałtowne, czyli wymuszone przez dostawców. Przykłady: wzięcie Anglii przez francuskojęzycznych Normanów z Normandii sfinalizowane Bitwą pod Hastings 1066. Panowanie Wandalów 429-439 do 533 w Afryce, jako jeden z wielu przykładów władzy Germanów na Zachodzie Rzymu. Podbój Chin przez Mandżurów pod Nurhaczy'm, Hong Taiji i Dorgonem 1618–1680.

Ale bywały też dostawy na zasadzie handlowego układu między dostawcami a odbiorcami, którzy zajmując się swoim interiorem czyli interesami, odstępowali w zamian za jakieś korzyści eksterior jego dostawcom. Tak było z Mamelukami w Egipcie, którzy stanowili „kastę ochroniarzy” samo-rekrutującymi się na Kaukazie. Innym sposobem było dobrowolne oddawanie się pod opiekę, w ten sposób nagle wybuchło imperium Giedymina (w. x. Litewski 1316–1341); podobnie dobrowolne było schronienie się państw Zachodniej Europy pod amerykański parasol jądrowy – powstanie NATO, 1949. Do tej serii należy Hongkong (Xiangang), będący de facto osobnym państwem, ale tylko co do interioru, ponieważ od przejecia w 1997 przez Chiny eksterior tego polis w całości należy do Chin. Podobną autonomią co do interioru (ale nie eksterioru) cieszyły się Ateny w Państwie Rzymskim.

Czy najazd, podbój i założenie państwa lub kolonii przez zdobywców zawsze był dostawą eksterioru? Nie. Krzyżacy podbiwszy Prusów na zdobyte terytorium dostarczyli nie tylko eksterior (np. zbudowali sieć zamków), ale też interior w postaci osadników z Niemiec i Polski, oraz zorganizowania tubylców tak, żeby pracowali dla nich, a nie pędzili dawne wolne życie dla siebie. Rusowie na szlaku Wołchowem i Dnieprem z głównymi faktoriami w Nowogrodzie i Kijowie nie tylko przynieśli swój eksterior, ale również uruchomili transkontynentalny handel, więc interior.

Linia dzieląca eksterior od interioru bywała różna. Chińskie władze z Pekinu (dostawcy eksterioru), z tego, co wiadomo, raczej się nie wtrącają do hongkońskich biznesów (czyli do interioru). Japonia jako państwo ma i interior i eksterior, ale nad japońskim eksteriorem (wojsko, wywiad, dyplomacja) jest jeszcze cienka ale skuteczna warstwa-parasol eksterioru Stanów Zjednoczonych, jako że USA są ewidentnym dostarczycielem eksterioru m.i. także dla Japonii.


Po tym wstępie jaśniejsza staje się wykładana tu teza: najlepszym, co - ze swojego punktu widzenia i dla swojego interesu – może zrobić Rosja, to stać się dostawcą eksterioru dla Europy.

Co dla nas, i Europy i Polski, nie jest dobrym interesem. O czym następnie.

◀ Pęknięcia Europy ◀ ► Po co są małe narody? ►


Komentarze

1. Rosja swoją szansę...Krabat • 2013-05-31

Rosja swoją szansę na modernizację przegapiła, pieniądze z boomu naftowo-gazowego zostały przetransferowane na konta oligarchów w rajach podatkowych. Armia się sypie, administracja jest przeżarta korupcją, demografia pikuje w dół.
Rosja nie będzie w stanie "dostarczać eksterioru", bo sama sobie przestanie zapewniać interior.
[foto]
2. Też mi się tak wydajePrzemysław Kapałka • 2013-05-31

Też mi się wydaje, że Rosja będzie miała zbyt wiele problemów sama ze sobą, żeby jeszcze gdzieś się pchać z eksteriorem (no chyba, że do np. Gruzji, gdzie i tak jest już nieźle ulokowana). A jeśli ten fakt zignoruje, co też jest prawdopodobne, to skończy się tak jak z ZSRR. Czego bym życzył sobie i licznym republikom związkowym.
[foto]
3. Ale zanim...Wojciech Jóźwiak • 2013-05-31

Ale zanim stanie się tak, jak przewidujecie, Krabacie i Przemysławie, warto przemyśleć, przedstawić i przedyskutować wszystkie prawdopodobne scenariusze i meta-scenariusze (czyli ogóle TYPY możliwych scenariuszy). Zanim Rosja padnie albo nie, chcę jej zaproponować jakieś sensowne rozwiązanie. Kiedy ten wariant skończę opowiadać, przedstawię przeciwny, czyli w co powinna grać Europa.
4. ale Rosja eksportuje akurat interiorJerzy Pomianowski • 2013-06-01

Na razie jednak Rosja woli wysyłać swój interior. Przejmuje kopaliny, energetykę, biznesy paliwowe w Polsce i w Europie. Zdaje sobie sprawę z tego,  że ma mało atrakcyjny eksterior

W myśl nie ogłoszonego jawnie sposobu podziału Polski: to co pod ziemią ma być  rosyjskie (surowce, energetyka, itp), zaś to co na ziemi będzie "międzynarodowe".
Takiż międzynarodowy, "multikulturalny" ma być również szykowany dla nas eksterior.
[foto]
5. Rosyjski eksport interioru i eksterioruWojciech Jóźwiak • 2013-06-01

W jakimś stopniu tak jest. Przejmowanie i wykupywanie interesów w Europie to dobry przykład "eksportu interioru" przez Rosję. Jeszcze bardziej by tak było, gdyby Rosjanie swoim kapitałem, technologią i myślą organizacyjną rozruszali gospodarkę w Europie. (Odwrotny proces "szedł" przed I Wojną, kiedy to fachowcy i kapitaliści z Zachodu budowali przemysł w Rosji; przykładem Donieck, wcześniej pod nazwą Stalino, wcześniej Juzowka od "Juza" czyli Johna Hughes'a, który tam zbudował hutę.)

Czy Rosja ma "mało atrakcyjny eksterior"? Przede wszystkim eksterior nie musi być "atrakcyjny" dla tego, komu jest dostarczony. Eksterior to siła, więc może być narzucony siła lub jej groźbą.
Po drugie, jest mnóstwo ludzi, grup interesu i partii w Europie, które chętnie by się przeniosły spod amerykańskiego parasola (czyli eksterioru) pod rosyjski. Jeśli USA wycofa swoje zainteresowanie z Europy (co już się w dużym stopniu dzieje), to na ich miejsce może wskoczyć tylko Rosja.
[foto]
6. Czytamy: syberyjska wizja MichałowskiegoWojciech Jóźwiak • 2013-06-03

Geopolityczne znaczenie Syberii. Opublikowane w witrynie (nie wiedzieć czemu właśnie tam...) "www.racjonalista.pl". Autor:

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)