zdjęcie Autora

23 lipca 2012

Wojciech Jóźwiak

Serial: Nasze zwierzęta mocy
Nasze zwierzęta mocy: książka w trakcie pisania

Kategoria: Projekt Taraka
Tematy/tagi: Harnerzwierzęta mocy

◀ Gołąb ◀ ► Wilk ►

Przedwczoraj zamieściłem pierwszy odcinek bloga „Nasze zwierzęta mocy” - o gołębiu. W kolejce czekają już następne zwierzęta: wilk, niedźwiedź, żaba, zając, dzik, szczur, orzeł, jeż i inne. Niektóre z tych tekstów mam w szkicach, niektóre w głowie. Chcę w ten sposób, odcinkami, napisać książkę o naszych, tzn. polskich, europejskich i słowiańskich zwierzętach mocy. Ten blog będzie roboczym warsztatem, w którym ta książka będzie pisana. Odcinki będę poprawiać, zmieniać i uzupełniać. Chętnie przedyskutuję je z Tobą. Będę wdzięczny za inspiracje i za wskazanie nieznanych mi lub pominiętych wątków, legend i innych źródeł oświetlających dane Zwierzę.

Blog o zwierzętach mocy jest pod abonamentem. Co jest logiczne, skoro ma stać się książką.

Czym są zwierzęta mocy? Sama rzecz istniała „od zawsze”, bo od zawsze ludzie myśleli i śnili o zwierzętach i żyli w ich bliskości. Jednak pojęcie zwierząt mocy, tak jak jest teraz rozumiane, pojawiło się w książce Claude'a Lévi-Straussa „Myśl nieoswojona”, gdzie napisał on o zwierzętach, które służą nie tylko do jedzenia, ale i do myślenia. Później pojęcie to wypromował Michael Harner.

Pierwszy kontakt ze zwierzętami mocy mamy w snach i poprzez sny. Śnią się nam zwierzęta, które coś znaczą - które są jak słowa i pojęcia w nie całkiem znanym języku naszej śniącej podświadomości. Każdy kto chce tłumaczyć sny, musi ten słownik znaczących zwierząt poznać, lepiej lub gorzej. Dalej, znaczenia zwierząt przychodzą do nas wraz z bajkami, których słuchamy w dzieciństwie i opowiadamy własnym dzieciom wnukom. Są (te znaczenia) wpisane w język: świnia, tchórz, żmija, małpa, to nie tylko nazwy zwierząt, to także słowa, którymi nazywamy kogoś z powodu jakiejś jego przykrej dla nas cechy. I dalej: dumny jak lew lub paw, wilczy apetyt i kapitalizm, końskie zdrowie, pogoda pod psem, żaba łapę podkłada. Księżniczka zamieniona w żabę, zając wyprowadzający wilka w pole, jeleń na rykowisku. Orły na sztandarach i monetach. Bóg w swojej trzeciej osobie pod postacią gołębicy. Ślepowron w herbie. Koziorożec znak zodiaku. Chcemy czy nie chcemy, nasz mentalny krajobraz (mindscape, jeśli ktoś musi po angielsku) jest gęsto zaludniony zwierzętami.

To jest dopiero powierzchnia – pod którą głębiej żyją archetypy, i dopiero one są tymi zwierzętami mocy, o które nam chodzi. A archetyp, to trochę jak duch, trochę jak bóg, trochę jak mem lub mempleks. Właśnie te archetypy staram się tutaj wyłowić.

Są ludzie owładnięci przez swoje zwierzę mocy. Poznajemy ich jako fanatyków koni, psów, sokołów, opiekunów jeży lub zawziętych podglądaczy wydr albo sów, którzy o swoich zwierzętach wszystko wiedzą i nimi żyją.

Nasz – polski, europejski, słowiański - zestaw zwierzęta mocy, chociaż podobny, jest inny niż ten najbardziej znany z Ameryki Północnej, bazujący na kulturach tamtejszych Tubylców-Indian. Z prostej przyczyny: pewne zwierzęta żyją lub żyły u nas, a u nich nie, i odwrotnie. Tam były bizony, u nas żubry. Tamtejsze niedźwiedzie są (przeważnie) czarne, nasze bure. U nich nie było tak ważnych dla nas istot jak dzikie świnie (dawniej, teraz są), bociany, puchacze, jeże. U nas nie było szopa, jeżozwierza-porcupine, kolibrów.

O naszych zwierzętach mocy chcę pisać tak, żeby to było pomocne w szamańskiej pracy, u nas.

◀ Gołąb ◀ ► Wilk ►


Komentarze

1. Żmijowy lobbystaNN#6172 • 2012-07-23

Wojtku - żmija. Żmija a sprawa polska ;)) W końcu jesteśmy po części "plemię żmijowe". A na zawijawie wężowych snów sporo... Do wymienionej listy dodałbym także lisa (nie tylko jako podstępnego i przebiegłego cwaniaka, ale także jako rudą lisicę - ognistą i emanującą - ciekawe czemu - seksapilem). No i żubr, jakże przepięknie reaktywowany dzięki komercji i konsumentom napojów wyskokowych. Powodzenia w poszukiwaniach!!!
2. * * *NN#256 • 2012-07-27

Chetnie bym zobaczyl gawrona i kawke, bo bardzo pospolite ptaki a ciezko o jakas literature na ich temat w kontekscie zwierzat mocy.
[foto]
3. Kawka dla DoskiiegoWojciech Jóźwiak • 2012-07-27

Doskii, będzie kawka i gawron. na razie planuję zblokować je z krukiem, bo to jakby jego młodsze rodzeństwo :)
4. pająkNN#6172 • 2012-07-27

od kilku dni na moim balkonie "krzyżak" tka pajęczynę. I rosną obydwoje z każdym dniem. Przetrwał burzę a ja nie pozwalam żonie, która jest lekko zaniepokojona nowym "balkownikiem" go usunąć. Mam nadzieję, że tkacza w zbiorze też nie zabraknie!
[foto]
5. od grubszej zwierzynyWojciech Jóźwiak • 2012-07-27

Tak! (będzie pająk), ale zaczynam na razie od grubszej zwierzyny.
6. Rogacizna i znaki zodiakuNN#6172 • 2012-07-28

Wojtku, a co ze zwierzętami z którymi pierwsza przychodząca na myśl analogia to astrologia? Czy barana, byka i kozła, koziorożca można "ugryźć" z szamańskiego, nie z astrologicznego punktu widzenia? Czy zamierzasz się nimi zająć, wziąść je na "rogi" ;)) czy raczej zwierzęta niezodiakalne - bo zamiast innych rogatych takim zwierzęciem może być żubr. Mnie w tych zwierzętach intrygują właśnie rogi - baranie, bycze, turze, rogi kozła. Ja takie rogi gdzieś podskórnie na zakolach czuję, "rogatą duszę" także i dlatego temat rogacizny nie daje mi spokoju. Jesli jesteśmy już przy ssakach, to lisa sygnalizowałem, ryś i żbik - kotowate też są interesująca. No i koń - arcypolski symbol i arcypolskie zwierze arcymocy. Myślę, ze jakby powstał "polski zodiak" ;)) To zamiast strzelca byłby "husarz". Do tego słowianskie zwierzę wróżebne, stapające po włóczniach w Szczecinie i Arkonie. Ale się temat rozwija :)) ...
[foto]
7. Wszystko będzieWojciech Jóźwiak • 2012-07-28

Hardchiefie, o wszystkich tych zwierzętach będzie :)
8. Gratulacje!NN#5709 • 2012-07-31

Gratuluję rewelacyjnego pomysłu i z niecierpliwością czekam na kolejne odsłony! Szczególnie na jeża, kruka i sowę. Mam nadzieję, że książka pojawi się w wersji papierowej - chętnie wzbogaciłabym swoją biblioteczkę o taki tytuł.
[foto]
9. No właśnie - ROGI....Michał Mazur • 2012-10-11

....symbol noszony na hełmach przez wojownicze elity, czyli według wszelkiego prawdopodobieństwa przez wchodzących w ich skład wojowników-transowców. Obecny na artefaktach z różnych kręgów kulturowych, prastary symbol, mający związki z szamanizmem i stanami transowymi (vide obręcz z rogami - szamańskie nakrycie głowy). Mam już wstępnie ten temat opracowany na swoim blogu - i od dwóch miesięcy czeka on na dokończenie i lepsze usystematyzowanie i jakoś idzie mi to jak krew z nosa. Bo wiecznie tylko praca, praca, jedzenie i spanie - a teraz jeszcze studia historyczne ...choć może to ostatnie nie takie złe, jeśli pomoże "wycisnąć" z tematu trochę więcej...
Przyznam Hardchiefie, że zaskakujesz mnie coraz bardziej :)

Aha - podobnym wojowniczym elementem na obszarze Eurazji były jeszcze skrzydła, ew. nakrycie głowy zdobione piórami - prawdopodobnie również powiązane ze stanami transowymi, a ściślej z wiążącym się z nimi uczuciem "lotu".

P.S>Gratuluję serdecznie panu Wojtkowi pomysłu ze zwierzętami Mocy!
[foto]
10. Rogi MichałaWojciech Jóźwiak • 2012-10-11

>>> rogi -  ... Mam już wstępnie ten temat opracowany na swoim blogu

--- Michale, szybko dokończ i koniecznie przyślij do Taraki! Ten tekst o rogach.
11. symbolika SzopaNN#9520 • 2017-10-09

Dzień dobry ,cześć,

Szukam znaczenia szopa właśnie, bo już drugi raz w ciągu dwóch tygodni przyszedł do mnie w śnie. Ogólnie  podczas ostatniego miesiąca często śniły mi się zwierzęta różne; Żubr, sarna, papuga ara, rude kocięta, ale tylko szop dwa razy. Będę wdzięczna za wpis lub informację, skąd czerpać więcej informacji na ten temat. Pozdrawiam :)
[foto]
12. Szop, to...Wojciech Jóźwiak • 2017-10-09

... merkuryk, szperacz, poszukiwacz, intelektualista i cwaniak w jednym. Ponieważ zwierz dla nas egzotyczny -- amerykański -- to i mało obłożony symbolicznie. Ale kilka zdań w "NZM" mu się należy. Napiszę w wolnej chwili.
13. świetnie, dziękuję już...NN#9520 • 2017-10-09

świetnie, dziękuję już dziś :) a  czy  szop może być medium? w sensie symbolizować przekazywanie informacji?

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)