zdjęcie Autora

09 kwietnia 2016

Jan Szeliga

Serial: Moja Twarda Ścieżka
Odrodzenie i powrót do źródeł
Szałas potu na powitanie wiosny w Puszczy Bolimowskiej 2 - 3 kwietnia 2016 r. ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Kategoria: Twarda Ścieżka

◀ Szczodre Gody w Farfurni ◀ ► Wielka majówka pod Ślężą ►

szałas potu, Twarda Ścieżka

Podobnie jak w ubiegłym roku, także dwa lata temu, spotkaliśmy się w Puszczy Bolimowskiej, w Gospodarstwie Zaczarowane Miejsce, na towarzyskim spotkaniu z okazji powitania wiosny.
Pogoda była piękna. Było ciepło i słonecznie. Jeszcze w piątek padało i pogoda była bardzo brzydka. Jednak od soboty pogoda całkowicie się zmieniła, co było dla nas bardzo sprzyjające.
W ubiegłym roku robiliśmy nasz szałas na wyspie - kilka metrów od rzeki Rawki. Niestety, w tym roku poziom wody znacznie się podniósł, zalewając całą kładkę i dojście do niej. Dostanie się na wyspę w takich warunkach stało się niemożliwe. W tej sytuacji postanowiliśmy zrobić szałas na podwórku zaraz przy domu.

Kładka na wyspę


Powitalny krąg

Nasze działania rozpoczęły się około godz. 14.00. Najpierw wspólnie zjedliśmy obiad, a następnie zasiedliśmy w kręgu. Po przywołaniu czterech kierunków - każdy powiedział coś o sobie, po czym zabraliśmy się za budowę konstrukcji do szałasu potu.
Tym razem wszystkie materiały do budowy szałasu i ogniska mieliśmy na miejscu i nie musieliśmy ich transportować nad Rawkę. Tak więc uwinęliśmy się z tym bardzo szybko.

Rozmowy w kręgu


Zaczynamy budować konstrukcję szałasu potu


Wiążemy konstrukcję sznurkami


Przykrywamy szałas kocami


Kopczyk na przedmioty mocy


Budowę szałasu i ogniska zakończyliśmy około godz. 18.00. Nadeszła pora na rozpalenie ognia. Drewno było bardzo suche. Bardzo łatwo zapaliło się przy pomocy kilku kawałków kory brzozowej. Kamienie grzały się około 1,5 godziny. W tym czasie siedzieliśmy przy ognisku i graliśmy na bębnie i grzechotce.


Rozpalanie ognia


Za chwilę wejdziemy do szałasu


Do szałasu weszliśmy po zapadnięciu zmroku. Szałas tym razem był bardzo mocny. Dla mnie osobiście był on bardzo ważny z kilku powodów. Po dłuższej przerwie, trwającej 3 miesiące, w czasie której nie robiłem szałasów, po gruntownych przemyśleniach postanowiłem zmienić niektóre rzeczy. Biorąc pod uwagę całe moje kilkunastoletnie doświadczenie z praktykowania Twardej Ścieżki, wyciągnąłem z tego to, co uważałem za najlepsze i zastosowałem w tym szałasie. Zmiany, które wprowadziłem, okazały się być bardzo udane. Wzbudziły one uznanie wszystkich osób biorących udział w tym szałasie.
Po wyjściu z szałasu naszym oczom ukazało się pięknie rozgwieżdżone niebo. Podziwialiśmy je przez chwilę, po czym udaliśmy się do domku na nocleg.

Moja firmowa jajecznica z 20 jaj


Pamiętnik na nasze przemyślenia


Na śniadanie była moja tradycyjna firmowa jajecznica. Po śniadaniu rozebraliśmy szałas potu, a do przygotowanych wcześniej przez Zuzię i Klarę pamiętnikach wpisaliśmy swoje przemyślenia z szałasu i z pobytu w Zaczarowanym Miejscu.
Następnie przyszedł czas na koncert na misach tybetańskich. Zagrała dla nas Małgorzata Krasińska.

Piszemy pamiętnik


Koncert na misach tybetańskich - gra Małgosia Krasińska


Wychodzimy na spacer


Było już po południu, gdy zakończył się koncert na misach tybetańskich i gongach. Pogoda była piękna i słoneczna, co zachęcało do wiosennego spaceru po Puszczy Bolimowskiej. Tym razem, ze względu na prace drogowe w puszczy, znacznie skróciliśmy naszą trasę.

Spacer po Puszczy Bolimowskiej


Pożegnalny krąg


Po spacerze zjedliśmy obiad, po czym zasiedliśmy w kręgu, aby "wysłać orły" i podsumować nasze spotkanie.
Około godz. 15.00 zakończyliśmy nasze działania i rozjechaliśmy się do swoich domów.


Dziękuję wszystkim uczestnikom za mile i owocnie spędzony czas. Dziękuję też Małgosi Krasińskiej za wspaniały koncert i za zdjęcia.

◀ Szczodre Gody w Farfurni ◀ ► Wielka majówka pod Ślężą ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author or Owner, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora/właściciela, którym jest Wojciech Jóźwiak.
X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)