22 października 2014
Wojciech Jóźwiak
Serial: Kolej warszawsko-wiedeńska
Preußen! Polska jako nowe Prusy?
! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.
◀ Umbra czyli wygasłe polskie mity (memy) ◀ ► Swiatosław Wyszynśkyj i jego ukraińska wizja Międzymorza ►
W „Mitach Niemców” Herfrieda Münklera czytam:
Prusy osiągnęły wielkość dzięki odporności na cierpienie i gotowości do wysiłku żyjących tam ludzi. Ta banalna, jakby się wydawało, obserwacja tkwi w samym centrum mitu Prus i uczyniła go atrakcyjnym akurat dla krajów na peryferiach strefy dobrobytu. Mit ten opiera się bowiem między innymi na przesłaniu, że dobrobyt i pomyślność zaspokajają apetyt, odbierają energię i odwodzą ludzi od politycznego ruchu naprzód, natomiast bieda i niedostatek zmuszają do dyscypliny i obowiązkowości, z nich zaś wyrasta potęga i moc. Rozkwit Prus w XVIII stuleciu stał się paradygmatyczną ścieżką rozwoju, na którą musi wkroczyć każdy, kogo niebiosa nie obdarowały bogactwami naturalnymi, kto jednak mimo to pragnie dojść do czegoś w świecie. Stosownie do tego Piemontczyków określano mianem ,,Prusaków włoskich”, a Japończyków jako ,,Prusaków Azji”. Na podstawie mitu Prus można było zbudować model właściwy dla kraju, który chciałby się pożegnać ze swoją marginalną pozycją i przesunąć do centrum. Warunkiem wstępnym była odporna na korupcję elita, nie traktująca państwa jak łupu politycznego, lecz czująca się zobowiązana do służby na jego rzecz. W ten sposób można było nie tylko osiągnąć rozkwit polityczny, lecz także panować nad kryzysami i przezwyciężać katastrofy, które dla innych oznaczały upadek.
Święte słowa! I poruszające przez to, że czyta się je, jakby były kierowane właśnie do nas, Polaków. Tylko ten problem: „odporna na korupcję elita, nie traktująca państwa jak łupu politycznego”.
Tym bardziej, że w 1945 roku Polska weszła w skórę Prus. Około połowa obecnego terytorium Polski to dawne prowincje Prus z lat 1814-1918. A w drugą stronę, ziemie należące dziś do Polski, po 1795 roku stanowiły jakieś 80% ówczesnych Prus. Polska zajęła miejsce Prus na mapie.
Jeśli działa geopolityka, to wynikałoby z tego, że również polityczne orientacje, kierunki i apetyty powinniśmy dziedziczyć po Prusach. Co by to oznaczało? Po pierwsze, Drang nach Westen. Tak, na zachód, wcale nie na wschód. Prócz udziału w rozbiorach Polski, Prusy na wschód nie szły. Ziemie przyszłej Kongresówki utraciły, ostatecznie na Kongresie Wiedeńskim i nie miały ambicji poszerzać się w tamtą stronę. Za to wykonały efektowny marsz na Zachód, zajmując i jednocząc większość Niemiec (bo bez Austrii) i zatrzymując się dopiero na Alzacji i Lotaryngii. Uczynił to biedny i zacofany kraik, wciśnięty między Polskę a „Niemcy poważne”. Przecież od Karola Marxa ziemie na wschód od Łaby, czyli te rdzenne ziemie Królestwa Prus, zaliczano do „Europy B”, jako ominięte przez nowoczesność, przemysł i kapitalizm – wraz z Polską, Rosją czy Rumunią.
Po drugie, geopolityczna sukcesja po Prusach nakazywałaby trzymanie sojuszu z Rosją, co oczywiście nie pociąga zaspokajania wszystkich chęci Rosji; również zachodnia granica Rosji musi wtedy iść dalej na zachód niż to było w przypadku pruskim, czyli tak jak teraz. Po trzecie, przydałby się ktoś, kto zabezpieczałby interesy na południu. Dla Prus była nim Austria, potem Austro-Węgry. W interesie Polski byłaby jakaś „liga bałkańska”.
...Wróć. Jeszcze inaczej przyjrzyjmy się historii i geografii. PUBL czyli Polskę, Ukrainę, Białoruś i Litwę widzimy jako państwa sukcesyjne (po) I Rzeczypospolitej. (Można dodać do nich Łotwę, częściowo Estonię i potencjalnie Mołdawię.) Państwa sukcesyjne i narody sukcesyjne. Widać proces, w którym z dawnego terytorium I Rzplitej odrywały się kolejne kraje, najpierw Polska, w tym samym czasie, po I Wojnie, (etniczna, „mała”) Litwa, niedawno Ukraina (próby z 1918-20 roku nie udały się) – i Białoruś. Ale patrząc tak, łatwo zapominamy o pierwszym oderwańcu od Rzplitej, którym były Prusy! Zapominamy też o tym, że I Rzplita była unią nie tyle dwóch „narodów”, Polski-Korony i W.X. Litewskiego, i nawet nie trzech – z Rusią rozumianą jako prototyp Ukrainy, i nawet nie czterech, jeśli W.X. podzielimy na Litwę-Lietuvę i na Białą Ruś. Narodów Rzeczypospolitej było więcej, a tym piątym były Prusy. Formalnie reprezentowane przez lenne Prusy Książęce i wojewódzkie Prusy Królewskie. Mówiące głównie po niemiecku. Prusacy byli polskimi Niemcami. Rozpad i upadek I Rzplitej zaczął się nie tylko od powstania Chmielnickiego (1648) i próby ucieczki Ukrainy, ale, mniej więcej w tym samym czasie, od wyzwolenia się Prus Książęcych spod polsko-litewskiego zwierzchnictwa. (Traktaty welawsko-bydgoskie, 1657.)
Prusy należy traktować jako państwo sukcesyjne I Rzeczpospolitej, a zajęcie w 1945 Śląska, Pomorza i Prus właściwych jako powrót Prus do ich dawnej „macierzy”.
Przy okazji przypomnijmy sobie sławnych Prusaków, nie tych berlińskich, tylko tych naszych: Kopernik, Fahrenheit, Heweliusz, Kant, Schopenhauer, Kinski.
z: prawica.net
Zauważmy też, że dawna granica pruska, ta rozbiorowa, jest wciąż linią, która najsilniej dzieli Polskę na dwie prawie równe połowy. Po jej stronie pruskiej głosuje się na PO, po wschodniej (rosyjskiej i austriackiej) na PiS. Gdyby jakimś wrogom-intrygantom udało się Polskę podzielić jak Koreę, te dwie połówki niechętnie by się zrosły na nowo! Mogłoby okazać się wtedy, że istnieją dwa narody polskie, polityczne i kulturowe, chociaż mówiące jednym językiem. Ja sam, gdyby tak się stało, uciekałbym do połówki pruskiej, na szczęście mam w niej wielu przyjaciół. Ta „linia Fryderyka Wilhelma III“ dzieli również przyrodę: po zachodniej i północej, pruskiej jej stronie żyje kilkakrotnie więcej dzików i jeleni, pozostałość dawnej pruskiej gospodarki łowieckiej; po wschodniej stronie austriacko-rosyjskiej więcej kuropatw, które na zachodzie skutkiem komasacji pól utraciły miedze, na których się chronią.
Kiedyś, w XVI i XVII wieku, nie dokończono zaczętej integracji Prus z Rzecząpospolitą i pozwolono na ich oderwanie się, a właściwie stopniowe odrywanie. Czy można do-integrować Prusy obecnie? Zrobić można (by) dużo. Powinna zostać przywrócona nazwa Prusy: tak powinno się nazywać województwo Warmińsko-Mazurskie – jako Województwo Pruskie. Śląsk powinien zostać zjednoczony w jednym Województwie Śląskim od Zielonej Góry do Cieszyna, być może też z wyłączeniem Częstochowy i Sosnowca. Prowincjom-województwom powinna być dana większa autonomia, może wręcz wzorująca się na Federalnej Republice Niemiec. Powinno się tam w szkołach uczyć, prócz ogólnopolskiej, także lokalnej regionalnej historii. Po sąsiedzku z Niemcami język niemiecki powinien być obowiązkowy. Powinno się dorobek i kulturową substancję tych ziem w większym stopniu traktować jak swoją. Już tak jest robione, ale można by bardziej i mam wrażenie, że warszawska centrala uporczywie nie chce wypuścić swoich kolonii ze smyczy. (Ciekawe jest, że mieszkańcy Wrocławia kochają swoje miasto, a mieszkańcy Szczecina nie, i żyją tam wciąż jakby na walizkach.)
◀ Umbra czyli wygasłe polskie mity (memy) ◀ ► Swiatosław Wyszynśkyj i jego ukraińska wizja Międzymorza ►
Komentarze
Pytanie czego chcemy od życia, jakie mamy oczekiwania. Ostatecznie Niemcy budowali również gospodarkę Królestwa Kongresowego, prawda? Bo u nich był fiskalizm i pruski dryl, a u nas był Drucki-Lubecki. Opłacało się przenieść fabryczkę 10 km za granicę do Kongresówki...! ;-)
Twoje tezy są pokłosiem tekstu, który był w "znaleziskach". To bardzo dobry tekst, ale... Aby Polska weszła w rolę Prus bezwzględnie musiałaby odzyskać Królewiec. To raz. Dwa: ziemie zachodnie z pozoru są lepiej zagospodarowane, ale przejedź się trochę po prowincji na Dolnym Śląsku i zobaczysz jedną wielką ruinę. Bywałem tam, mam tam rodzinę i ogólnie te tereny wyglądają przygnębiająco. Wrocław jest w dobrej sytuacji nie z powodu niemieckiej zabudowy i struktury przestrzennej. 50% budowli Wrocławia uległo zniszczeniu w 1945 roku! Miasto zagospodarowali przyjezdni z wielu stron Polski, m. in. małorolni z kielecczyzny. Wielu aktywnych partyzantów ukrywało się na tym terenie. A więc Wrocław w pewnym sensie wyssał kapitał społeczny z innych części kraju. To jakby druga stolica Polski.
Trzy: nie jest prawdą, że Warszawa na coś tam nie pozwala. Warszawa nie potrafi wybudować nawet porządnej linii kolejowej do Wrocławia! Raczej widać powolne odpływanie Wrocławia od Warszawy, co akurat idzie w Twoim duchu.
Cztery: a no i mała złośliwość. Jeżeli już chodzi o to kto jest czyim sukcesorem, to na Ziemiach Zachodnich PO jest sukcesorem PZPR. Czy na takim dziedzictwie można cokolwiek zbudować? Może istotnie Prusy, bo jakiś składnik mongolski byłby tu konieczny...
Pięć: słusznie zakładasz, że Niemieccy Prusacy byli nasi. Ale jak wiesz poszli w trzech kierunkach. Prusy Królewskie złączyły się z Rzecząpospolitą, zachowując nieformalną autonomię (sejmik generalny, sesje prowincjonalne itp), Gdańsk stał się miastem podległym królowi polskiemu, ale jako członek Hanzy nie wszedł do RP, a Prusy Książęce poszły swoją drogą. Zatem o których Prusakach mowa? Dodam jeszcze, że Dolny Sląsk miał silne związki z Austrią i został po prostu brutalnie podbity.
Sześć: układ rzek i dopływów jest w naszym PRL-u nienaturalny. Dopływy Wisły kierują nas na wschód. A jak to jest z dopływami Odry? I czy Prusacy istotnie szli na Zachód czy tylko szli na Zachód po drodze na wschód?
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
Co do Ukrainy, to niestety ale mam po prostu inne zdanie niż Ty. Zawsze byłem dość odporny na wszelką propagandę i zawsze po zgłębieniu tematu wypracowywałem sobie własne zdanie. Tak było od dziecka i tak mam do dziś. NIgdy własnego zdania nie bałem się wypowiadać (w szkole podstawowej zdecydowanie krytykowałem ustrój PRL´u) na lekcjach WOS prowadzonych przez nauczyciela, który był członkiem PZPR. Chwała mu za uczciwość, demokrację i pluralizm, bo nigdy mi (ani nikomu innemu) krzywdy za poglądy nie zrobił. Mam takie zdanie nt. Ukrainy, ponieważ uważam, że nasze media nie przedstawiają sprawy w sposób obiektywny. Strasznie mnie to razi. Mierzi mnie hipokryzja (np. zabranie Kosowa Serbii, a nieuznawanie prawa do samostanowienia Krymu; mówienie o nienaruszalności granic podczas gdy pozwolono na rozpad Jugosławii, a potem na zabór wspomnianego Kosowa Serbii). Mierzi mnie hipokryzja ws. wspomnianych pod Twoim artykułem "zielonych ludzików", których używała też Polska podczas powstań śląskich, o czym w mediach kompletnie się nie mówi. A najgorsze i ponad wszystko jest to, że nie mówi się o odradzającym się w szybkim tempie faszyzmie na Ukrainie. To jest dla mnie najbardziej przerażające. Napisałbym więcej na ten temat, ale po co? Ani Ty mnie nie przekonasz ani ja Ciebie, poza tym o Ukrainie piszmy może pod Twoim, a nie pod niniejszym artykułem. Tu możemy delektować się wzajemną zgodą i wymianą dość zbieżnych poglądów. Pozdrawiam!
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
![[foto]](/author_photo/kapalka.jpg)
Jako mieszkaniec dawnych Prus Wschodnich dziwnie się czuję na myśl, że nasze województwo miałoby się nazywać województwem pruskim. Tej kwestii nikt u nas nie podnosi i chyba niewielu znalazłoby się takich, którzy by to poparli. Powód jest, myślę, prosty: Prusy ciągle bardziej kojarzą się z butnym państwem niemieckim, które przyczyniło się do upadku I Rzeczpospolitej i bardzo źle traktowało polskość, niż z Prusami - ludem, który tu zamieszkiwał wcześniej. A powody tego są, myślę, też proste: Po Prusach - Bałtach prawie nie ma śladu, po Prusach - Niemcach ślady są wszędzie. Historia też mało mówi o Prusach - Bałtach, a dużo o Prusach - Niemcach.
A co z tych Prus jeszcze wyjdzie, zobaczymy. W swoim tekście na temat tych ziem pisałem, że rzadko coś stąd wychodzi, ale jeśli już, to rzeczy nieoczekiwane i o doniosłości trudnej do przecenienia.
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
A) Polecam: Andrzej Piskozub. Polskie dziedzictwo w Prusach
B) Polska musi "odzyskać" Prusy w sensie zintegrowania ziem i miast po-pruskich, historii tych ziem i miast, ich ducha, klimatu i tego, co regiony i miasta czyni "całościami" czyli "Gestaltami". Częścią tego odzyskania musi być odzyskanie nazwy. Musimy być dumni z Województwa Pruskiego. Mieszkańcy Olsztyna, Ostródy, Ełku, Pisza powinni być dumnymi Prusakami.
C) Nazwa Mazury jest wybitnie niefortunna. Miała sens tylko jako "Mazury Pruskie", więc przez odwołanie do Prus. W PRL i teraz jest tak, że mamy tu Mazowsze, tam Mazury, czyli coś jakby tu Masło, tam Maślane.
D) W Internecie 3 lub 4 lata temu zaistniał ruch na rzecz przywrócenia jednego Śląska, ze stolicą we Wrocławiu i w historycznych granicach od Zielonej Góry do Cieszyna. Była taka witryna, ale teraz nieaktywna. Może ten ruch był pomysłem 1 człowieka, który przestał to robić. Czekam, kiedy takie ruch zacznie działać na nowo. Podobnie mógłby-powinien powstać ruch na rzecz przywrócenia nazwy Prusy.
Rex Vandalorum twierdzi, że ze strony Putina nie musimy sie niczego obawiac. Jak zatem rozumieć spór o pomnik generała Czerniachowskiego i to właśnie w Prusach Wschodnich? Jak rozumieć urządzane w mrągowie festiwale piesni żołnierskiej z udziałem zespołów z Obwodu kaliningradzkiego? Dopiero sytuacja na Ukrainie i protesty kombatantów doprowadziły do zmiany formuły tego festiwalu. Ale wcześniej intensywnie "ocieplano" wizerunek armii czerwonej na tym terenie, jakby przygotowując grunt pod przyszłych "zielonych ludzików". Dodatkowe zagrożenie to wysokie bezrobocie w regionach graniczących z Obwodem Kaliningradzkim. W sumie zarysowuje się coś w rodzaju "polskiego Donbasu".=================

A tutaj uproszczona mapa z 2014:

We Wrocławiu uderzająca jest stabilnosć i powolność zmian. Niedawno tam byłem po 10 letniej przerwie, i nawet kubły i kioski stały w tych samych miejscach, ulica Grabiszyńska taka sama jak zawsze, całe miasto dosyć zapuszczone, bałaganiarskie, ale zdumiewająco dużo polskich nazw knajp i firm.W Szczecinie prawie wszystko jest nazywane po angielsku. Czasem dość zabawnie np "fitness klub Osiłek".
Natomiast strasznym, rozpadającym się miastem jest Łódź.
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
A) Artykuł A. Piskozuba przeczytałem od razu jak się ukazał. Przyznaję: jest świetny. Wszystko wyczerpująco i uczciwie opisuje. Nie zgadzam się tylko z konkluzją końcową: jestem przeciwny przywracaniu nazwy "Prus". W tym przypadku zgadzam się z Jakubem. "Prusy" źle się kojarzą. Nie wiem jak by trzeba było nazwać ewentualne nowe województwo, gdyby Okręg Kaliningradzki przyłączono do Polski. Nie wiem. Może akurat tę część słusznie byłoby nazwać woj. pruskim czy może lepiej królewieckim?
B) Powtórzę: nie zgadzam się z Wojtkiem i z A. Piskozubem w kwestii nazwy. Uważam to też za utopię. Dlatego tym bardziej całą akcję uważam za bezsensowną. Przemysław Kapałka napisał, że mało kto jest zainteresowany na tamtym terenie takim pomysłem i że nie zyskałby on poklasku. Po co więc coś na siłę forsować wbrew ludziom?
C) Nazwa Mazury to dziś już zupełnie co innego niż "Mazowsze". Chyba wszyscy Polacy odróżniają te dwie nazwy i dwie krainy tak jak odróżniają Wielkopolskę od Małopolski. Zgadzam się, że historycznie nazwa Mazury była pochodną nazwy "Mazowsze", a Mazurzy byli Mazowszanami osiadłymi "w Prusiech". Ale czy dzisiejsi Mazurzy czują się wciąż Mazowszanami? Zresztą ile ich pozostało w Polsce? Dwa czy cztery tysiące? Jak wiadomo w większości nie czują się oni nawet Polakami...
D) Ten pomysł również uważam za utopijny. Obecne województwa są czasem tworami historycznie sztucznymi: takie jest woj. śląskie, takie jest moje woj. lubuskie. Jednak województwa te mają swe granice nie ze względu na historię, lecz na potencjał i pewną wspólnotę urbanistyczno-gospodarczą (głównie chodzi o woj. śląskie). Woj. lubuskie ma takie granice ze względu na potencjał i ambicje ludności tam zamieszkałej, zwłaszcza ambicję dwóch średniej wielkości miast, które dziś są stolicami tego województwa (Gorzów, Zielona Góra). Ludność lubuskiego czuje pewną wspólnotę, czuje się w jakimś stopniu Lubuszanami. Dzieje się to mimo wrogości północnej i południowej części, które skupione są wokół obu stolic. Jeśli ktoś mówił lub mówi o zlikwidowaniu tego województwa (a takie propozycje padały), to tylko dlatego że jedna stolica czuła się poszkodowana przez drugą (ekonomicznie lub administracyjnie). Nigdy nie powoływano się na historię tych / tej ziemi.
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
![[foto]](/author_photo/kapalka.jpg)
ad A) Czytałem, bardzo dobre opracowanie i bardzo cenne. Co nie zmienia tego, że ta część Europy była znacznie bardziej niemiecka niż polska.
ad B) To jest bolączka. Nasze ziemie są mało zintegrowane z resztą Polski i odnoszę wrażenie, że to właśnie reszcie Polski na tym nie zależy, a w konsekwencji nam, mieszkańcom tych ziem, też przestaje zależeć (są głosy, że najlepiej by było, gdyby te ziemie wróciły do Niemiec). Ale nazwa "Prusy" nie przejdzie - źle się to kojarzy (mnie też, choć wiem sporo na temat Prus jednych i drugich) i zmiana tego jest pracą na co najmniej pokolenie.
ad C) Co w tym widzisz niefortunnego? Taka sama nazwa, jak Mazowsze czy Kujawy. Historycznie może i nie ma uzasadnienia (a już na pewno nie takie, jak tamte), ale tak się wrosła w świadomość, że nie ma to większego znaczenia. Nazwa "Prusy" jest dobra na całość ziem pruskich, "Mazury" - na ich jeziorną część.
ad D) zob. ad B). I zgadzam się z Alvchymistą. Nazwa Prusy byłaby dobra tylko na całość tych ziem, na naszą część ewentualnie Prusy Południowe, ale to byłaby prowkacja wobec Rosji. A propo tego, co napisał Adrian: Nasze województwo jest chyba jedynym, którego granice ze względu na historię, z pewnymi poprawkami na zachodzie. Wcale nie uważam, że to dobrze, i cieszę się z tych poprawek na zachodzie.
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
Kiedyś taka sama sytuacja miała miejsce na ziemiach polskich, z tymże w odwrotną stronę (Niemcy osiedlali się w Polsce). Dziś to samo robią Polacy w Niemczech.
![[foto]](/author_photo/PART_17.jpg)
Bardzo ciekawy artykuł, interesujące tezy, a także komentarze (uznanie dla Wojtka i ukłony dla komentatorów) …
To prawda, że … weszliśmy w skórę (korpus) Prus, ale bez głowy (Królewiec!), ..więc nie możemy zapomnieć kto nią zarządza (i jakie w przyszłości może to rodzić skutki…)
Po drugie, zanim doszło do terytorialnej emancypacji Prus, najpierw (delikatnie mówiąc) wyemancypowały one z Kościoła Powszechnego. … potem dopiero oddzieliły się od Korony, a następnie zaczęły konsumować najlepiej rozwinięte tj. zagospodarowane i „umiastowione” jej prowincje (i to dopiero postawiło Prusy na nogi …) …
Być może (chociażby) z tych powodów coś poszło (wciąż idzie) nie tak…po pierwsze: odziedziczyliśmy korpus bez głowy (to ważne, czy posiada się stolicę, czy nie), po drugie: protestancką formę wypełniliśmy katolicką treścią … (Prusy były katolicką formą wypełnioną protestancką treścią, a coś mi się wydaje, że może to nie działać w drugą stronę …a przynajmniej nie w sposób automatyczny)
Pozdrawiam
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
Rozumiem, że Taraka jest miejscem ludzi, którzy pasą się na polach Alternatyw, eksplorują Wirtuały i w swoim myśleniu i obyczajach są już hen daleko poza poziomem zalęknionych Mas.
W sumie to dziwne, bo bliskość Niemiec i Szczecina jest powalająca, ode mnie15 minut jazdy, a nie mieszkam daleko od centrum.
@WojciechNie bać się, ale znać i obserwować. Nie twierdzę na 100%, że ruskie nas wezmą akurat za pomocą zielonych ludzików, ale pisząc o tym niejako zapobiegam takiemu scenariuszowi (efekt "przeniesienia" o którym ktoś tu pisał). być może bedą szukali innych sposobów. Przede wszystkim na Ukrainie testują psychologiczne aspekty broni jądrowej, jej potencjalnego używania i nieużywania. Ukraina co jakis czas po cichu sie odgraża, że sobie skonstruuje własną bombkę, a na razie próbuje znaleźć sojusznika - głównym okazał się Łukaszenka, który wysunął pretensje do Królewca i Smoleńszczyzny (chyba przypomniał sobie, że warto zainwestować w "litewską" ideologię Białorusi!).
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
Gdybym powiedział "Mazur jestem" to 99% dzisiejszych Polaków tego nie będzie rozumieć!
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
![[foto]](/author_photo/PART_17.jpg)
zgadzam się z Wojtkiem ...pamiętam jak we "wczesnej młodości" zareagowałem(burzyłem się wewnętrznie) kiedy stryj powiedział, że jesteśmy "Mazurami" ...bo wiedziałem, że to kraj na północy, w którym nigdy nie mieszkali moi przodkowie. Dopiero dużo później zrozumiałem w czym rzecz ...
Dobrze pamiętam historię opowiadaną przez dziadka (przekazywaną od pokoleń) o trzech osadnikach, którzy przybyli do wsi z kraju położonego na północy. Nigdy nie nazywał go Mazurami, tylko Prusami ...
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
![[foto]](/author_photo/kapalka.jpg)
@Adrian, ad 16: Zgadzam się całkowicie.
@Alchymista, ad 17: U nas nie ma takiej opcji. Coraz więcej ludzi się brata z Rosjanami, ale gdyby im zasugerować przyłączenie nas do Rosji, zareagowaliby albo śmiechem, albo puknięciem się w czoło. Na razie nikt niczego nie próbuje nam wmawiać odnośnie Rosji, jeśli już to tego, że to dziki naród i lepiej się od niego izolować, ale w drugą stronę nic nie ma. I nikt takim próbom nie ulegnie.
![[foto]](/author_photo/kapalka.jpg)
![[foto]](/author_photo/adrian_leszczynski.jpg)
Co do mojego poprzedniego postu i co do Polaków z Litwy, o których piszesz, to mam nadzieję, że polska polityka niewspierająca tej ludności nie zemści się kiedyś tak jak w przypadku Mazurów i Ślązaków z Opolszczyzny i że ludność ta nie zniechęci się do Polski i polskości... Nasza w tym rola, aby tak się nie stało i aby ich wspierać w obronie ich praw przed litewskim reżimem nie respektującym podstawowych wartości UE.
![[foto]](/author_photo/dobrowolski.jpg)
![[foto]](/author_photo/PART_17.jpg)
owszem, ale nie od razu ...i jeżeli już to w związku z tymi regionami Niemiec, które przez dłuższy lub krótszy czas pozostawały w ścisłym kontakcie z Polską (Łużyce, Saksonia, reszta Pomorza Zachodniego, i cała Brandenburgia)
wydaje się, że warunkiem koniecznym jest rozbicie Niemiec. ...bo to wynika z niekorzystnej dla nas różnicy potencjałów Republiki Federalnej i Polski, w przeciwnym razie trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek partnerstwo, bo zawsze będzie to tylko klientyzm.
P.S. @alchymista
Berlin to Brandenburgia ...pisząc o stolicy Prus miałem na myśli Prusy Książęce (poruszałem kwestię ich emancypacji) ze stołecznym Królewcem
Pozdrawiam
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
Podsumowanie jest takie, że geopolitycznie Polska i Prusy to to samo. Jeden Landschaft (koniecznie trzeba powiedzieć to po niemiecku, bo to słowo dużo więcej znaczy niż jego polskie tłumaczenie: "krajobraz") -- w dorzeczu Wisły, Odry i Łaby. Jedna ta sama polodowcowa równina pocięta pradolinami, poprzegradzana pojezierzami, zahaczająca na południu o sąsiednie góry: Świętokrzyskie, Tatry, Risengebirge, Hartz. O Bałtyk na północy. Jeden rodzaj gospodarki i związku człowieka z ziemią. Kiedy w latach 1960-tych Gombrowicz znalazł się w Berlinie Zachodnim i jechał przrez brandenburską równine, poczuł zapach kopanych kartofli i był to zapach dzieciństwa, więc pomyślał, że oto koło się zamknęło i pora umierać. Na tym jednym wspólnym terenie usiłowały się zagnieździć dwa ośrodki siły. Jeden z ośrodkiem w Krakowie na początku Wisły, drugi w Malborku na końcu Wisły. Ten malborski przeniósł się potem do Królewca i dalej do Berlina. Podobnie krakowski do Warszawy. Historię od XIII wieku można widzieć jako siłowanie się tych dwóch ośrodków. Najpierw brał górę ten północny, potem południowy (Grunwald, Prusy Królewskie), potem północny się uwolnił i sam wziął górę (rozbiory, Cesarstwo Niemieckie). Oba korzystały z przechwyconych zasobów sąsiadów: Polska zjednoczona z Rusią i Litwą, Prusy zjednoczone z Niemcami "właściwymi". Teraz górą jesteśmy my, "południowi" i "wschodni". Mamy okazje zrobić coś, czego nie udało się zrobić poprzednikom (którzy nie chcieli, bali się itd.): zintegrować te dwie połówki naszego Landschaftu.
Vivat Borussia Polonica!
Prusy były rozpięte pomiędzy bardzo wschodnimi Prusami, Brandenburgią, która była jednak lepiej zagospodarowana od Polski oraz wysoko rozwiniętych terenów nad Renem, nad granicą z Holandią.
Prusy były też krajem z dynastią kalwińską i ludnością mieszaną z udziałem luteranów.
Ciekawe, że mówi to samo, co Wałęsa, który wzywał do gospodarczego zjednoczenia Polski i Niemiec.
Awanturnictwo Fryca doprowadziło do wybuchu pierwszej wojny światowej i tylko dzięki cudowi Prusy przetrwały i mogły wzrastać dalej.
Swoją drogą ciekawe, że w krótkim czasie podbite ziemie stały się ośrodkiem patriotyzmu pruskiego.


![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)

![[foto]](/author_photo/dobrowolski.jpg)
![[foto]](/author_photo/wj_X15.jpg)
Żyw Nadzieję, przechowuj przekaz Przodków, imaginuj obrazy, które kierują cię w przyszłość i do Czynu.
Nic nie jest stracone, wszystko przed nami!
![[foto]](/author_photo/Do JUTRA 001.jpg)
Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.