zdjęcie Autora

10 października 2013

Wojciech Jóźwiak

Serial: Drogi Enneagramu
Przekształcanie enneagramu

Kategoria: Enneagram
Tematy/tagi: enneagramgeometria znaczeń

◀ O głodnych duchach i innych światach kręgu wcieleń ◀ ► Krótka wyliczanka, co robią ega ►

Żeby powiązać typy enneagramu z punktami siedmio- i trzy-krotnymi w zodiaku (zob. Enneagramy Tarota, po raz drugi) trzeba pomnożyć enneagram przez SIEDEM. Wtedy 1 przechodzi w 7, 2 w 5, 3 w 3 itd. Narysujmy to w ten sposób, że na miejscu 1 enneagramu znajdzie się 7, na miejscu 2 znajdzie się 5 itd. Wynik jest taki:

enneagram

Punkty 9, 3, 6 są na czerwono, ponieważ (1) nie zmieniły położenia, (2) oznaczają generyczne typy enneagramu, czyli 9-Mediatora (wzorcowy typ dla Gniewu), 3-Wykonawcę (wzorcowy dla Wstydu), 6-Adwokata Diabła (wzorcowy dla Lęku). Jakkolwiek byśmy przekształcili enneagram, te trzy typy stanowią jest szkielet i ich trójkąt pozwala się zorientować, jaki ten enneagram jest. Te 3 punkty będą nam orientować każdy enneagram i będziemy je rysować w takim układzie jak tutaj: 9 zawsze u góry, 3 po prawej, 6 po lewej. Jeśli będzie inaczej, to rysunek odpowiednio obrócimy albo odbijemy w lustrze. Co oznacza, że obrotów i odbić nie będziemy uważać za właściwe przekształcenia.

Kolejnym znanym przekształceniem enneagramu jest przejście w komforcie, propagowane przez Helen Palmer w jej słynnej książce o ennegramie. W nim 9 przechodzi w 3, 1 w 7, 2 w 4, 3 w 6 itd. Wynik:

enneagram

Ale ten enneagram nie ma właściwej orientacji, trzeba go więc obrócić:

enneagram

Przejście w stresie (pomijam etap pośredni) daje w wyniku jeszcze inny enneagram:

enneagram

Znamy jeszcze jedno przekształcenie: punkty enneagramu wiążemy z odpowiednimi miejscami w zodiaku i rzutujemy na pojedynczą ćwiartkę zodiaku (ekliptyki), czyli mnożymy przez 4 i redukujemy do przedziału (0, 360 st.), wynikiem jest fala tarota. Na wykresie:

enneagram

Dopisałem, którym małym arkanom Tarota odpowiadają te punkty. Tarot i enneagram wymyślono i ponumerowano niezależnie, tak że tylko „dwójki” w obu systemach przypadkiem noszą ten sam numer.

◀ O głodnych duchach i innych światach kręgu wcieleń ◀ ► Krótka wyliczanka, co robią ega ►

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)