zdjęcie Autora

13 sierpnia 2012

Wojciech Jóźwiak

Serial: Tarot, astrologia i płaszczyzna Fano
Dalsza wycieczka w głąb świata Fano

Kategoria: Tarot
Tematy/tagi: Fanoplanety w astrologiitarot

◀ Planety na płaszczyźnie Fano ◀ ► Tabliczka mnożenia wielkich arkanów ►

Gotowe rozmieszczenie planet

A może do całej tej pracy – rozmieszczenia planet na płaszczyźnie Fano – użyć gotowca? Jakieś istniejące już przyporządkowanie? Popatrz na ten rysunek, który już zamieściłem w poprzednim odcinku:


upload.wikimedia.org/.../220px-Fano_plane_nimbers.svg.png

Wprawdzie w odnośnym rozdziale w Wikiversity jest napisane, że cyfry w węzłach mikroświata Fano to nie normalne liczby, „numbers” tylko „nimbers”, ale to nie przeszkadza, żeby jedynce przypisać Słońce, dwójce Księżyc i tak dalej. Zastosujmy najbardziej kanoniczną (czy jak kto woli, bezmyślną) numerację:
1-Słońce, 2-Księżyc, 3-Merkury, 4-Wenus, 5-Mars, 6-Jowisz, 7-Saturn.

Płaszczyzna Fano wyglądać będzie wtedy tak:

Zdecydowałem przyjąć ten wariant, ponieważ jest w nim już (gotowa!) linia Słońce-Saturn-Jowisz (1-7-6), czyli trzykrotność odpowiadająca żywiołowi ognia (mamy więc przynajmniej jedną klasyczną trzykrotność-tryplicitę, i innych już nie będzie); oraz jest w nim, tak samo gotowa, linia Księżyc-Jowisz-Wenus (2-6-4), czyli grupa planet „łagodnych” z moich dociekań o siedmiokrotnym zodiaku (wspomniana w poprz. odcinku). Skoro mamy już (aż!) dwa gotowe składniki, to nie narzekajmy. Może to jest, przypadkiem, właśnie to DOBRE przyporządkowanie?


Nazywamy linie

Linie w tym „planetarnym obiekcie Fano” warto ponazywać, przyda się to dalej. Linii jest (oczywiście) siedem i mają takie (na przykład) planetarne charaktery:

Słońce-Merkury-Księżyc: linia Łączności - górnego i dolnego
Słońce-Saturn-Jowisz: linia Polityki (też może być: linia Spraw Poważnych)
Słońce-Mars-Wenus: linia Atrakcji (może „Atrakcyjności”?)
Merkury-Saturn-Wenus: linia Stylu
Księżyc-Jowisz-Wenus: linia Wychowania
Księżyc-Saturn-Mars: linia Przemocy
Merkury-Jowisz-Mars: linia Przygody.

O siedmiu IDEACH, które są kodowane przez te Linie, opowiem przy innej okazji. Ale już widać, że wiele tu się dzieje!


Co robią Wielkie Arkana?

Czyli co robią, w świecie Fano, operatory składające się z dwóch dwu-cykli?

Nie zmieniają linii!

Operatorów tej klasy jest 21 i dlatego (oraz z innych przyczyn, o których powiem dalej) utożsamiam je z 21 Wielkimi Arkanami Tarota. 22-gim arkanum jest operator tożsamościowy „e”. Ściślej, dla każdego operatora z tej klasy, i tylko z tej klasy, istnieje jedna linia, której punkty pozostają niezmienione – pozostają na swoim miejscu. Operatory tej klasy przypominają trochę obroty, które w przestrzeni 3D też pozostawiają niezmienioną pewną linię prostą, czyli swoją oś. Można więc powiedzieć, że każdy operator z klasy wielkich arkanów ma swoją oś. Na każdą oś przypadają 3 operatory (nie licząc tożsamościowego), które tej osi nie zmieniają.

Jaki może być znaczeniowy związek operatora z osią? Ale żeby dojść do tego, zastanówmy się nad czymś pozornie odmiennym: któremu z wielkich arkanów odpowiadać może operator tożsamościowy?

Operator tożsamościowy – czyli ten, który nic nie zmienia, przeprowadza obiekt (tu: obiekt Fano) w samego siebie - jest oczywiście wyróżniony. Jedyny! Na pierwszej lekcji teorii grup dowodzi się, że element (operator) tożsamościowy może być tylko i wyłącznie jeden. Gdyby istniał drugi, musiałby być równy pierwszemu. Która karta jest aż tak bardzo wyróżniona wśród pozostałych, która jest ich „królem”, „koroną” a może „istotą”? Przychodzą na myśl dwie: albo 0-Głupiec – albo 21-Świat. Jeśli będziemy interpretować karty jako operatory, np. takie, które przeprowadzają pewien wycinek świata ze stanu obecnego w stan przyszły (a na tym przecież polega wróżba!), to operator tożsamościowy wyrokuje: „Nic się nie zmieni”. Co innymi słowy oznacza, że stan obecny jest doskonały! Z tych dwóch wymienionych karta 22-Świata przedstawia świat w stanie doskonałym, kompletnym i spełnionym. Nie 0-Głupiec. Przyjmujemy więc i „zaklepujemy”, że:

e = XXI-Świat

Operator karty Świat nie zmienia niczego. W grupie Fano istnieją też operatory, które zmieniają wszystko, tasują cały obiekt Fano. Jest ich 48. Nie mają one jednak odpowiedników w kartach. Być może właśnie dlatego! Prawdopodobnie były zbyt trudne do uchwycenia dla ludzkiego umysłu.

Karta Świata niejako mówi o wszystkim, a jednocześnie niczego nie zmienia. Przyjmijmy to jako wytyczną do dalszych badań. Karty mówią o tym, czego odpowiadające im operatory Fano nie zmieniają. W szczególności 21 (prócz Świata) wielkich arkanów będzie mówić o kolejnych 7 ideach zapisanych jako Linie. O tym w następnym odcinku.

C.d.n.

◀ Planety na płaszczyźnie Fano ◀ ► Tabliczka mnożenia wielkich arkanów ►


Komentarze

[foto]
1. ...Genialne...Wojciech Jóźwiak • 2016-08-04

Ja nie wiem, co myślą inni, ale jak teraz czytam, po prawie równo 4 latach, to to jest genialne.
[foto]
2. Po 8 latach...Wojciech Jóźwiak • 2020-07-10

Czytam po 8 latach i nadal tak uważam.
Co mi wtedy szło przez co? -- Pluton w 7°24’ Kozio. zamykał wielki trygon z urodzeniowymi Merkurym i Księżycem (I Marsem).

Aby komentować Zaloguj się lub Zarejestruj w Tarace.

X Logowanie:

- e-mail jako login
- hasło
Zaloguj
Pomiń   Zapomniałem/am hasła!

Zapisz się (załóż konto w Tarace)